نحوه پاک کردن لکه های روغنی از فرش


نحوه درست پاک کردن لکه های روغنی از فرش

به خاطر داشته باشید که پیش از انجام هر کاری باید نوع درست لکه را شناسایی کنید و اقدام متناسب را انجام دهید.ذکر این نکته لازم است که هر چه مدت زمان بیشتری از ایجاد لکه چربی بر روی فرش گذشته باشد، پاک کردن لکه به مراتب سخت‌تر خواهد شد اما هر اندازه زمان کمتری از ایجاد لکه گذشته باشد، به سهولت می‌توان لکه روغن را پاک کرد. پس هر زمان کوچک‌ترین لکه چربی بر روی فرش ایجاد شد، باید در اسرع وقت نسبت به پاک کردن آن اقدام کرد. به خصوص در مورد لکه‌های چربی که چسبندگی زیادی داشته، بسیار راحت به فرش چسبیده و به جاهای دیگر فرش نفوذ می‌کنند؛ بنابراین برای پاک کردن لکه باید سرعت عمل کافی داشته باشید.

مایع ظرفشویی

یکی از بهترین راه های رویارویی با لکه روغن استفاده از حلال آن یعنی مایع ظرفشویی است. مقداری از مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کرده، داخل بطری شیشه شور ریخته و روی لکه مورد نظر اسپری می‌کنیم. در مورد لکه‌های بزرگتر ممکن است مجبور شوید چندین بار فرایند اسپری کردن را تکرار کنید.

الکل

ابتدا باید لکه چربی را از روی فرش بردارید. سپس پارچه آغشته به الکل را روی قسمت مورد نظر فشار دهید. هنگامی که فرش به اندازه کافی خشک و لکه نیز پاک گردید، محل لکه را با آب بشویید و با دستمال حوله‌ای و یا دستمال پارچه‌ای خشک کنید. این کار الکل باقی مانده را از بین برده و بوی آن را کم می‌کند.  به خاطر داشته باشید که الکل، مایع سمی و قابل اشتعال است.

همیشه در محیطی با تهویه مطبوع از الکل استفاده کنید و دست‌های خود را پس از کار با آن، کاملاً شستشو دهید. به یاد داشته باشید که باید الکل را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگاه دارید. اگر مراقب باشید مالیدن الکل کاملاً بی خطر است. یکی از مزیت‌های استفاده از الکل این است که اکثراً افراد آن را در کمد داروهای خود دارند.

به نکات زیر توجه داشته باشید

  • توجه کنید که جنس تار و پود فرش مهم است و جهت اطلاع از آن برچسب پشت فرش را بخوانید. اگر جنس تار و پود فرش شما از مواد حساسی مثل پشمی که رنگ میدهد یا ابریشم است، بهتر است پاک کردن لکه روغن یا چربی را خودتان انجام ندهید و به قالیشویی مراجعه کنید تا پاک کردن فرش شما با دستگاه های مناسب و مخصوص انجام شود.
  • حین شستشو فرش، از آب سرد استفاده کنید.
  • سرکه یا الکل را برای مدتی زیاد روی فرش نگذارید.
  • از سفیدکننده‌ها و مواد شیمیایی استفاده نکنید زیرا موجب آسیب به الیاف فرش می‌شود.
  • از هر روشی که استفاده می­کنید، بعد از انجام تمام مراحل، فرش را کاملاً خشک کنید تا تغییرات را متوجه شوید.
  • ازآنجایی‌که لکه‌های روغن بسیار سرسخت هستند و لکه برداری آن­ها سخت است، به همین دلیل شستشوی فرش آغشته به روغن یا چربی نیاز به روش‌های خاصی دارد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • شامل تعداد ، نوع فرش ، شرح خدمات و ...

تماس فوری

سفارش آنلاین